Çıkma Parça

Çıkma Parça;

Kazalı – hurda belgeli araçlardan sökülerek Oto Parça bir takım işlemlerden geçmesiyle yeniden kullanıma sunulur. Bu parçalara genel olarak Çıkma Parça denir. Yeniden kullanıma sunulan parçalar ekonomik ve zaman açısından fayda sağlamaktadır.
Çıkma Parça, yenisine göre daha ucuzdur. Böylelikle Ekonomik olarak size avantaj sunar. Günümüzde yan sanayi  denilen ürünler mevcuttur. Bu ürünler sizlere, ilk bakışta ucuz gibi gelse de malesef sonuç bu yönde olmamaktadır. Kullanım süresi orjinal Çıkma Parça kadar olmamaktadır. Bu nedenden dolayı tekrar masraf yapmak zorunda kalabilirsiniz.
Çıkma Parça, size zamandan da kazanmanızı sağlar. Orjinal Yedek Parça  siparişleriniz, çoğu zaman Yedek Parça satan mağazalarda bulunmamaktadır. Bu ürünler, sipariş ile çoğu zaman bir ay gibi süreçte size ulaşabiliyor. Yurt dışında ithal edildiği için sizin beklemeniz istenmektedir. Bu durumda, Çıkma Yedek Parça devreye girmektedir.

Çıkma Motor – Çıkma Motor Parçaları ve Çıkma Motor Fiyatları;

Çıkma Motor, kazalı – hurda belgeli araçlardan sökülerek ihtiyacı olan arabalarda kullanılır. Çıkma motor tercih edilmesinin nedenlerinden biri, arızalı motorun tamir maliyetinin yüksek olması diyebiliriz. Diğer nedenlerinden biri ise, arızalı motorun tamir edilememesidir. Örneğin; Motor Blok ‘ unun kırılması ve ya yüksek hararetten dolayı tekrar kullanılmaması olarak söyleyebiliriz. Bu durumda Çıkma Motor Blokları tercih edilebiliyor. Çıkma Motor Bloğu bulunamazsa Çıkma Yarım Motor tercih edilir.
Çıkma Yarım Motor; Blok, Krank Mili, Biyel (Piston) Kolları, Pistonlar, Yağ Karteli bulunur. Çıkma Yarım Motor‘ da  Silindir Kapağı bulunmaz.
Çıkma Motor ise Yarım Motora ilaveten silindir kapağı ve duruma göre enjektörler, emme ve eksoz manifoldu, turbo, mazot pompası, şarj dinamosu, marş dinamosu bulunur. Burada belirttiğimiz parçalar Çıkma Motor Parçaları olarak da adlandırılır.

Çıkma Motor Parçaları;

Krank Mili, Biyel (Piston) Kolları, Silindir Kapağı, Eksantrik Mili, Emme Manifaldu, Eksoz Manifoldu, Yağ Karteli, Enjektör, Turbo, Şarj Dinamosu, Marş Dinomosu, Klima Komprosörü, Hidrolik Direksiyon Pompası, Motor Beyni, Abs Beyni, Motor Tesisatı, Sigorta Tablası (sigorta kutusu) vs… gibi sayabiliriz.
Çıkma Kaporta; bir şekilde hurdaya ayrılmış araçlardan çıkan kaporta aksamları bazen işlem yapılmadan hizmete sunulur, bazıları ise bir takım işlemlerden geçirilerek hizmete sunulur. Örneğin; sağ ön kapısı, sol ön kapısı, kaput, tampon, bagaj kapağı, arka sağ kapısı, arka sol kapısı vs… gibi Kaporta Aksamları durumlarına göre direk bir başka araçlarda kullanılabilir. Çıkma Parçaları, renk uyumlu olduğu sürece işleme gerek duyulmaz.
Çıkma Kaporta, Çıkma Kapı, Çıkma Kaput, Çıkma Tampon, Çıkma Torpido – Çıkma Göğüs, Çıkma Koltuk, Çıkma Bagaj Kapağı, Çıkma Kapı Kilidi, Çıkma Cam Motoru,Çıkma Cam, Çıkma Far, Çıkma Stop (Arka) Lamba,  Çıkma Aks … vs gibi sıralıyabiliriz.
Çıkma Şanzıman; bir şekilde hurdaya ayrılan araçların Şanzımanı kontrol edilir ve satışa sunulur. Çıkma Şanzıman, açılmamış olması gerekmektedir. Daha önce bir şekilde açılmış ve şanzıman işlem görmüş ise Revizyonlu Şanzıman denir.

Oto Çıkma İstanbul, Akınsal Sanayi Sitesinde hizmet veren Oto Çıkma firmamız, sizlere avantajlı Çıkma Parça satışı sunmaktadır. Türkiye’ nin her yerine anlaşmalı kargo ile göndermekteyiz. Çıkma Parça Fiyatları, için mağazamızı ziyaret edebilir veya arayabilirsiniz.